Ile jest kolorów?
klasa Ib

16 maja 2022 r. zrealizowaliśmy ósmy scenariusz w ramach projektu Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka? na temat: Ile jest kolorów? Nasze zajęcia jak zwykle rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu edukacyjnego „Co oznaczają kolory w malarstwie?”. Po filmie rozmawialiśmy o pracy malarza. Wymienialiśmy, co malarzowi potrzebne w jego pracy. Dyskutowaliśmy również na temat: Jakie znaczenie w malarstwie mają kolory?. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat historii kolorowych obrazów, czyli wykorzystania barw w malarstwie na przestrzeni wieków. Ciekawą częścią zajęć było doświadczenie, podczas którego mieszaliśmy barwy podstawowe i uzyskiwaliśmy barwy pochodne. Dzieciom udało się uzyskać kolory: pomarańczowy, zielony i fioletowy. W kolejnym zadaniu segregowaliśmy obrazki na dwa zbiory według dowolnego warunku. Okazało się, że dzieci podzieliły obrazki według temperatury barw. Następnie utrwaliliśmy znajomość kolorów ciepłych i zimnych podczas zabawy ruchowej „Wskaż coś w kolorze …”. Dzieci doskonale poradziły sobie z odnalezieniem w sali rzeczy według podanego przez nauczyciela klucza. Próbowaliśmy policzyć wszystkie kolory w naszej sali, ale okazało się, że nie jest to proste zadanie. Doszliśmy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie ich policzyć. Zajęcia zakończyliśmy ekspresją twórczą. Mianowicie, każde dziecko odtwarzało obraz ze zdjęcia, ilustracji wykorzystując do malowania te same kolory. Do swojej pracy dzieci mogły użyć tylko 3 kolory podstawowe: czerwony, niebieski i żółty oraz kolor biały. Uczniowie, mieszając wymienione kolory uzyskiwali wiele barw. Była to świetna zabawa. Efekty ich pracy stworzyły klasową wystawę.

Wychowawczynie:
Beata Kowalczyk