Lekcje informatyki z robotami

i lekcje techniki z projektowaniem 3D

Na dzisiejszych zajęciach informatyki w klasie VId oraz VIIId, w ramach programowania, pracowaliśmy z robotami SkriBot. Poznawaliśmy sposoby sterowania robotami oraz tworzyliśmy proste programy, umożliwiające robotom wykonywanie określonych zadań, np. wykrywanie przeszkody, jazda po linii, jazda po kwadracie, podążanie za przeszkodą. Uczniowie mogli od razu widzieć rezultaty swojej pracy w postaci czynności wykonywanych przez program, przesłany z tabletu do robota i uruchomiony na SkriBocie. Lekcja była świetną okazją do nauki programowania oraz do poznawania tajników robotyki.
    Na zajęciach techniki w klasie Va, uczniowie pracowali z aplikacją 3D Builder, wykonując proste modele 3D i tym samym poznając tajniki pracy projektanta. Tematyka zajęć nawiązywała do zagadnień z rysunku technicznego oraz drukarek 3D. Uczniowie mogli się zaznajomić z procesem tworzenia modelu 3D, począwszy od jego rysunku technicznego, poprzez modelowanie obiektu w programie 3D Builder, a skończywszy na drukowaniu na drukarce 3D. Jednocześnie mogli bliżej zapoznać się z procesem drukowania 3D. Przy okazji przypomnieliśmy sobie z materiałoznawstwa właściwości, znaczenie i zastosowanie tworzyw sztucznych w różnych gałęziach przemysłu oraz sposoby wytwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych.
Na zajęciach wykorzystywaliśmy sprzęt zakupiony w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości.

Materiał nadesłał p. Bogdan Żych

lek inf roboty marz2023