preloader
Przejdź do głównej treści

Osiedle Zachód A5, 73-110 Stargard

Czcionka:

Kontrast:

BIP
BIP

Jesteśmy liderem integracji

Idea integracji
Funkcjonowanie klas integracyjnych
w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi

Z inicjatywy rodziców dzieci z niepełnosprawnościami w 1992 roku w naszej szkole powstała pierwsza w regionie klasa integracyjna. Jesteśmy placówką, która otrzymała z rąk Rzecznika Praw Dziecka tytuł Lidera Integracji.

Istniejemy po to, aby kształtować u uczniów wrażliwość na potrzeby innych ludzi i poczucie świadomości istnienia obok drugiego człowieka. A robimy to właśnie poprzez naukę w jednej klasie dzieci zdrowych wraz z uczniami z niepełnosprawnościami.

Nasze cele:

  • umożliwienie dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi rozwoju na miarę ich możliwości, 
  • odkrywanie i rozwijanie talentów  i pasji każdego naszego ucznia, 
  • nauka dzielenia się tym, co w nas najlepsze, 
  • przygotowanie naszych uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie, 
  • rozwijanie w naszych uczniach poczucia patriotyzmu lokalnego i narodowego .

Szkoła stwarza takie warunki i atmosferę nauki, aby zarówno dzieci zdrowe, dzieci z  niepełnosprawnościami, jak i wybitnie zdolne znalazły tu dla siebie miejsce.

Placówka stara się kształtować i rozwijać indywidualne zdolności i zainteresowania uczniów. Poświęca szczególnie dużo uwagi uczniom borykającym się z różnymi trudnościami oraz  uczniom szczególnie uzdolnionym.

Głównym założeniem integracji jest pełne uczestnictwo wszystkich dzieci w procesie uczenia się i uspołeczniania. Typowa klasa integracyjna liczy 20 uczniów, w tym 3 – 5 z niepełnosprawnościami. W klasach integracyjnych uczą się dzieci o różnych rodzajach niepełnosprawności: z niepełnosprawnościami intelektualnymi, niedowidzące i niewidome, niedosłyszące, z zespołem Downa, z mózgowym porażeniem dziecięcym, z zespołem Aspergera, autyzmem, z deficytami kompetencji i zaburzeń sprawności językowej, chorobami przewlekłymi, ale także dzieci szczególnie uzdolnione.

Szkoła w chwili obecnej otacza opieką ponad 100 uczniów z niepełnosprawnościami. Pracują z nimi nauczyciele specjaliści m.in.: nauczyciele współorganizujący kształcenie integracyjne, oligofrenopedagodzy, tyflopedagodzy, surdopedagodzy, socjoterapeuci, logopedzi, psycholodzy, nauczyciele prowadzący zajęcia rewalidacyjne, terapeuci pedagogiczni.

Nabór do klas integracyjnych w naszej szkole odbywa się na zasadzie dobrowolnego akcesu rodziców. W sytuacji, gdy  liczba chętnych jest większa niż liczba miejsc w klasie, przed podjęciem decyzji spotykamy się z dziećmi i ich rodzicami. W przypadku uczniów z niepełnosprawnościami potrzebne jest orzeczenie odpowiedniej poradni.

Celem kształcenia integracyjnego jest zabezpieczenie wszechstronnego rozwoju każdego dziecka poprzez:

  • pełną indywidualizację procesu kształcenia,
  • stałą diagnozę możliwości i potrzeb każdego ucznia dla zabezpieczenia optymalnych warunków rozwoju,
  • zmodyfikowanie programów nauczania,
  • dostosowanie form, metod i organizacji pracy do indywidualnych możliwości psychofizycznych uczniów,
  • zróżnicowanie form pracy i stosowanie aktywnych metod nauczania,
  • przygotowanie uczniów do pełnienia określonych ról w społeczeństwie,
  • tworzenie środowiska wychowawczego - optymalnego dla rozwoju wszechstronnej osobowości każdego ucznia na miarę jego potrzeb i możliwości psychofizycznych,
  • tworzenie środowiska przyjaznego, polegającego na wzajemnym wspieraniu się uczniów, rodziców i nauczycieli.
  • W klasie integracyjnej pracuje dwóch nauczycieli jednocześnie, tworząc stały współdziałający ze sobą zespół.

W klasach I – III są to nauczyciel nauczania zintegrowanego oraz nauczyciel współorganizujący kształcenie integracyjne, w klasach IV – VIII - nauczyciel przedmiotu oraz nauczyciel współorganizujący kształcenie integracyjne.

Współpraca dwóch nauczycieli daje różnorodne możliwości wymiany doświadczeń, wzajemnych konsultacji i uzupełniania pedagogicznych kompetencji. Nauczyciele w jednakowym stopniu odpowiadają za realizację ramowych treści programowych, wyniki nauczania, sprawy wychowawcze, sposób oceniania uczniów oraz współpracę z rodzicami. Tworzą poprawne relacje interpersonalne oparte na życzliwości i zaufaniu  oraz warunki umożliwiające uczniom odkrywanie i rozwijanie pozytywnych stron ich osobowości.

Baner